نرخ تبدیل پیشنهاد رایگان
ویدئوی افزایش فروش و نرخ تبدیل در فروشگاههای اینترنتی

چرا کاربران از فروشگاه شما خرید نمی کنند؟ امروز مشکل اصلی فروشگاههای ایران کمبود فروش است. در این ویدئو راهکارهای عملی و جدیدترین تکنیکهای افزایش نرخ تبدیل فروش در فروشگاههای اینترنتی را آموزش میدهیم.

محتوای همیشه سبز چیست؟ و مقایسه آن با محتوای فصلی

  • تیم رایاطرح
  • ۱۷ خرداد ۱۳۹۷
  • سئو داخلی
  • ۰
  • 33

محتوا سلاح سئو و دیجیتال مارکتینگ است و سئو نیز دوست دارد از یک سلاح دو منظوره استفاده کند. سلاحی که در کوتاه و بلند مدت به کمک آنها بیاید. به این نوع سلاح، محتوای همیشه سبز و محتوای فصلی گفته می‌شود.

آیا محتوای همیشه سبز و فصلی در کنار هم قرار می‌گیرند یا اینکه راه آنها از هم جداست؟ این موضوع نه تنها برای بازاریابی محتوا صدق می‌کند بلکه برای شبکه‌های اجتماعی نیز مطرح است.

تقریباً همه به محتوای همیشه سبز تمایل دارند که جای تعجب هم ندارد. اما جایگاه محتوای فصلی کجاست؟

هر کدام از آنها نقاط مثبت و منفی خود را دارند. به همین دلیل باید با استفاده از استراتژی محتوا، تعادل را در این مورد برقرار کرد.

نباید فقط از یک محتوا استفاده کرد. محتوای فصلی و محتوای همیشه سبز، در هم آمیخته هستند و به یکدیگر نیاز دارند. محتوای همیشه سبز پایدار و جاودانه است در صورتی که محتوای فصلی عمر کوتاهی دارد اما سر و صدای بیشتری دارد. نیازی به انتخاب یکی از آنها نیست بلکه می‌توانید از هر دو بهره ببرید.

البته همیشه باید به بلند مدت فکر کنید. آیا از این راه به درآمد بیشتری خواهم رسید؟

محتوای همیشه سبز

چگونه با استفاده از شبکه های اجتماعی درآمد خود را افزایش بدهیم؟ SMM

محتوای فصلی یا عمومی

منظور محتوایی است که مربوط به موضوعات روز جامعه می‌شود.

معمولاً مجموعه‌ای از اطلاعات مرتبط با مخاطبانی است که از قبل با موضوع آشنا بوده‌اند. این نوع محتوا فقط در طول دوره‌ای از سال معنا پیدا می‌کند.

محتوای فصلی معمولاً در صنایعی به کار می‌رود که دائماً در حال تغییر هستند مثل: اخبار روز، صنایع فناوری و فشن یا برندهایی که فعالیت‌های خبری و مالی انجام می‌دهند. تیتر محتوای فصلی چیزی شبیه به این است:

بهترین کشور برای گذراندن تعطیلات در تابستان ۹۷، برندگان و بازندگان المپیک زمستانی ۲۰۱۸ و …

محتوای فصلی به دو دسته‌بندی تقسیم می‌شود:

۱. محتوای وابسته به زمان

۲. محتوای رویداد محور

چطور محتوای فصلی ایجاد کنیم؟

محتوای همیشه سبز

در ادامه قوانین مربوط به ایجاد محتوای فصلی برای افزایش قدرت سئو سایت را مطرح می‌کنیم:

همواره سعی کنید روی کاربردی و مرتبط بودن محتوا تمرکز کنید.

فقط به دلیل فضای موجود دست به نوشتن یک مطلب فصلی نزنید. به دقت کلمات کلیدی را جستجو کنید. برای اینکه بتوانید محتوای فصلی خوبی بنویسید باید کلمات کلیدی مرتبط را به خوبی مشخص کنید. این کلمات هستند که ترافیک بالایی را می‌آورند

آموزش ویدیویی تحقیق کلمات کلیدی و انتخاب کلمه [ ۱۲ استراتژی جدید]

از قبل آماده باشید.

به تقویم نگاه کنید و رویدادهای مرتبط را شناسایی کنید.

اهمیت اثر شاخص گذاری را برای تیم کاری مشخص کنید.

چرا که خیلی از مردم تحقیقات خود را در مورد محتوای فصلی (براساس زمان یا رویداد) چند ماه قبل انجام می‌دهند. همچنین شما به زمان نیاز دارید تا مطلب‌تان توسط موتورهای جستجو ایندکس و رتبه بندی شود.

مزایای محتوای فصلی

همه از اهمیت محتوای همیشه سبز می‌گویند اما چرا هنوز محتوای فصلی اینقدر اهمیت دارد؟

اگر هر وبلاگی را بررسی کنید شاهد یک سری محتوای همیشه سبز و محتوای فصلی خواهید بود. اغلب محتوای فصلی میزان به اشتراک گذاری بالایی هم دارد.

اخبار روز و فوری همیشه نسبت به محتوای همیشه سبز جذاب‌تر هستند و معمولا محتوای اخباری توجه بیشتری را جلب می‌کنند.

وقتی خبری را منتشر می‌کنید نسبت به محتوایی که بارها آن را دیده‌اند، توجه بیشتری را به خود جلب می‌کنید.

یک نکته مثبت دیگر محتوای فصلی این است که می‌توانید آن را به یک محتوای همیشه سبز تبدیل کنید. به عنوان مثال موضوع: «بهترین ابزارهای سئو در سال ۲۰۱۸ کدامند؟» به راحتی می‌تواند برای سال 2019 نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

منافع محتوای فصلی:

نوشتن توضیحات محصول

۱. نوشتن محتوای فصلی می‌تواند به چهره برند شما هم کمک کند

این نوع محتوا نشان می‌دهد که شما به آخرین اخبار روز صنعت خود اهمیت می‌دهید. این نوع نگاه باعث می‌شود مخاطبان به شما اعتماد کنند و تبدیل به مشتری شوند. محتوای فصلی نشان می‌دهد که همچنان به مخاطبان خود اهمیت می‌دهید. این محتوا می‌تواند سریعاً رضایت مخاطب را بدست آورد. ارائه محتوای به روز، نشان می‌دهد که شما یک برند به روز هستید.

۲. این نوع محتوا بیشتر از یکبار مصرف خواهد داشت

اگر موضوع مورد بحث دوباره مطرح شود می‌توان از آن استفاده کرد. این نوع پست‌ها را می‌توان در موقعیت‌ها و مناسبت‌های مختلف به کار برد.

۳. این محتوا برای افزایش فروش هم خوب است

مردم به دنبال محتوای فصلی برای خرید کردن هستند. این نوع محتوا در راستای نیت مشتری هستند. وقتی چنین محتوایی تهیه می‌کنید به مخاطب خود کمک می‌کنید بهتر تصمیم بگیرد.

مردمی که به دنبال محتوای شخصی سازی‌شده هستند قصد خرید دارند.

۴. محتوای فصلی برای رشد مخاطب نیز مهم است

این نوع محتوا به شهرت برند و ساخته شدن تصویر آن کمک می‌کند. اینستاگرام برای اینکار محیط خیلی خوبی است و می‌توانید رضایت بالایی را از آن بدست آورید. محتوای فصلی برای بدست آوردن فوری موفقیت خیلی خوب است. جنبه منفی این است که مخاطبان بعد از دریافت اطلاعات، زود خسته می‌شوند و وبسایت را ترک می‌کنند.

استفاده از محتوای فصلی به شما اجازه می‌دهد که در بازار رقابت بمانید.

چگونه از اینستاگرام برای فروش بیشتر، بهینه استفاده کنیم؟ [ اینستاگرام مارکتینگ ]

۵. محتوا فصلی برای استراتژی موبایل محور و ماندن مخاطب در وبسایت مهم است

این نوع محتوا اغلب مختصر و البته جامع است که رضایت مخاطب را نیز جلب می‌کند. این نوع محتوا مشخص، نیازمند تجربه و رابط کاربری مناسب است.

در محتوای فصلی، رقابت خیلی کمتر است. دلیلش این است که اغلب کسب و کارها محتوای همیشه سبز را ترجیح می‌دهند. محتوای فصلی عموماً تازه هستند و رقبای کمی هم دارند و می‌توانند با توجه به هزینه اولیه، میزان بازگشت سرمایه خوبی هم داشته باشد.

محتوای خود را طوری ایجاد کنید که همه بخواهند در مورد آن بدانند. آنها باید در مورد محتوا، احساس هیجان داشته باشند. این نوع  محتوا، ترافیک خوبی هم جذب می‌کند.

نقاط ضعف محتوای فصلی

هر چند این نوع محتوا مزایای زیادی به عنوان یک تکنیک محتوایی دارد اما نقاط ضعف خود را نیز دارد. هر چقدر زودتر این موضوع را درک کنیم بهتر است.

۱. برخلاف محتوای همیشه سبز، این نوع محتوا یک تاریخ انقضا دارد. همان محبوبیت اولیه و ترافیک بالا را مثل روزهای اول دریافت نمی‌کند. مدت زمان ارتباط برقرار کردن آن با مخاطب خیلی کوتاه است. دلیلش این است که این محتوا همیشه با موضوعات روز همراه نیست. علاوه بر مدت زمان، کاربردی بودن آن نیز محدود است. به طور کلی محتوای فصلی، نتایج پایداری ندارد.

۲. محتوای فصلی فقط مخاطبانی را که در مورد موضوع  اطلاع دارند، هدف قرار می‌دهد.

این نوع محتوا به افرادی اشاره دارد که از قبل در مورد موضوع اطلاع دارند و برای افراد دیگر، معنای خاصی ندارد.

۳. برای افراد تازه وارد کمی پیچیده است.

برای افرادی که تازه وارد هستند این موضوعات می‌تواند کمی پیچیده باشد چرا که عموماً اصطلاحات تخصصی در این زمینه وجود دارد.

۴. ممکن است مردم علاقه خود را از دست بدهند.

این مورد ممکن است به دلایل فوق الذکر باشد یا اینکه خبر دیگری توجه آنها را جلب کرده است.

تمرکز روی محتوای فصلی، نیازمند آن است که همیشه در جریان امور باشید. شما هر روز باید جستجو کنید و همیشه نگاه‌تان به دنبال خبرهای حوزه کاری‌تان باشد. این جریان سریع خبری را می‌توان در مورد ارزهای دیجیتال در سال گذشته مشاهده کرد.

عده‌ای می‌گویند که محتوای فصلی با اینکه خیلی خاص است اما این رویدادها خیلی کم روی می‌دهند و از اعتبار چندانی پیش مخاطب هم برخوردار نیست. همچنین نیازمند دسته‌ای خاص از کاربران است و همین باعث می‌شود عده زیادی از صفحه وبسایت خارج شوند و بسیاری از ورودی ها همان افرادی هستند که فقط در مورد موضوع کنجکاو هستند.

آموزش نوشتن توضیحات محصول برای فروش بیشتر

محتوای همیشه سبز و جاودانه

محتوای همیشه سبز

محتوای همیشه سبز، محتوایی است که تقریباً همیشه جاودانه است. این محتوا با جمع کثیری از مخاطبان ارتباط برقرار می‌کند و ترافیک خیلی زیادی را جذب می‌کند اما رشد آن ثابت، پایدار و دائمی است. این محتوا تقریباً هیچ وقت شاهد اوج گرفتن ناگهانی ترافیک نیست و نتایج آن نیز یک شبه مشخص نمی‌شود. در دراز مدت شما از بازدیدکننده‌ها و بک لینک ها سود می‌برید.

محتوای همیشه سبز ساخته می‌شود تا به مخاطب آموزش داده شود. هیچ وقت از مد نمی‌افتد چرا که مردم همیشه به این نوع محتوا نیاز دارند.

تحقیقات، آمارها، راهنمای استفاده، بررسی محصول، راهنمای مقدماتی، فهرست‌ها، نکات مهم یک صنعت، چک لیست‌ها، پادکست‌ها، راه‌حل مشکلات، داستان‌های موفقیت و شکست، مقالات نکات مثبت و منفی. همه اینها محتوای همیشه سبز هستند.

شناسایی این نوع محتوا خیلی ساده است، مثلاً تیتری مثل: «چطور کراوات را ببندیم؟» و …

وقتی محتوای همیشه سبز آماده می‌کنید به اطلاعات خاص و مرتبط اهمیت بدهید. محتوای خود را مرتبط با کاربر حفظ کنید تا خواننده بتواند به راحتی آنها را متوجه شود. محتوای خود را به صورت شفاف ارائه دهید تا خواننده وبسایت را ترک نکند. همیشه روی موضوعی کار کنید که جذاب است. سعی کنید بر روی مطلبی جدید و معتبر کار کنید چون هیچ کس نمی‌خواهد همان مطالب قدیمی را بخواند. حتی ممکن است آنها نیاز داشته باشند که همان مطلب را دوباره ببینند اما همیشه به دنبال نتایج متفاوت هستند.

اگر بتوانید پاسخ سوالی همیشگی را پیدا کنید، پاسخ شما همیشه ارزشمند خواهد بود. (و این یعنی محتوای همیشه سبز)

منافع محتوای همیشه سبز

content marketing strategy - محتوای همیشه سبز چیست؟ و مقایسه آن با محتوای فصلی

۱. همیشگی است

محتوای همیشه سبز می‌تواند ترافیک، اشتراک گذاری و نظرات زیادی را ایجاد کند. ترافیک این محتوا همیشه در یک سطح می‌ماند و به آرامی در حال افزایش است. همچنین روی اعتبار وبسایت هم اثر مثبت می‌گذارد.

با اینکه تولید محتوای همیشه سبز نیازمند صرف زمان زیادی برای تحقیق است اما ترافیک این محتوا تضمین شده است. البته تمایل به تولید این محتوا نسبت به محتوای فصلی کمتر است.

۲. باعث اعتبار وبسایت می‌شود

خواننده‌ها، وبسایت شما را بوکمارک می‌کنند چرا که دارای محتوایی عمیق و با کیفیت است. همه می‌دانند با خواندن مطالب شما به جواب سوال خود می‌رسند. از طرفی این محتوا نیاز خواننده‌های جدید و قدیمی را برطرف می‌کند. همچنین این محتوا فقط باعث افزایش ترافیک یک صفحه وبسایت نمی‌شود بلکه به کل وبسایت اعتبار می‌دهد.

۳. محتوای سبز، همه سال ارتباط خود را با مخاطب حفظ می‌کند

مهم نیست چه زمانی این محتوا را پست کرده‌اید. این محتوا را می‌توانید در تمام طول سال به اشتراک بگذارید. محتوای همیشه سبز، جاودانه است و همیشه جوان می‌ماند. این محتوایی است که در درازمدت مخاطب را با خود درگیر می‌کند. این نوع محتوا روی رویدادها حساب باز نمی‌کند. این محتوا تاریخ انقضایی هم ندارد.

البته می‌توان محتوای فصلی را با وارد کردن اطلاعات بیشتر تبدیل به یک محتوای همیشه سبز کرد. در ضمن محتوای همیشه سبز نیازی به تغییرات و به روزرسانی زیادی ندارد. به روزرسانی آن نیز خیلی آسان خواهد بود.

موتورهای جستجو نیز وبمسترها را تشویق می‌کنند که این محتوا را تازه نگه دارند تا رتبه بالای خود را حفظ کنند.

چرا وبسایت شما عملکرد خوبی ندارد و ۵ روش برای حل آن

انواع اشتباهات در مورد تولید محتوای همیشه سبز

نسبت به محتوای فصلی، محتوای همیشه سبز نقاط ضعف کمتری دارد. چرا که این نوع محتوا از ثبات بیشتری برخوردار است و در درازمدت صرفه اقتصادی دارد.

۱. این نوع محتوا می‌تواند خیلی معمولی شود چرا که وبسایت‌های زیادی این موضوع را پوشش داده‌اند.

۲. مشکل بعدی اینکه رقابت در تولید این نوع محتوا نیز خیلی بالاست. به همین دلیل رسیدن به رتبه‌های بالای جستجو، کار مشکل‌تری است.

۳. اگر بخواهید محتوای باکیفیتی داشته باشید تولید این محتوا نیازمند تحقیق و صرف زمان زیادی است. شما باید به منابع ارزشمندی برای تولید آن دسترسی داشته باشید.

نتیجه گیری :

همانطور که دیدید یک وبسایت موفق هم به محتوای همیشه سبز نیاز دارد و هم به محتوای فصلی. در واقع شما میتوانید با محتوای همیشه سبز هر روز کاربران جدیدی را کشف کنید و با محتوای فصلی اعتماد آنها را جلب کنید، چرا که با تولید محتوای فصلی کاربران متوجه خواهند شد که شما در صنعت و کسب و کار خود به روز هستید و این موضوع باعث میشود بسیاری از همین کاربران برای بیزنس شما به مشتری تبدیل شوند. استراتژی محتوا امروز در دیجیتال مارکتینگ بسیار مهم است و کسب و کارهای موفق در بازاریابی محتوایی خود بایستی یک مسیر مشخص و با برنامه را طی کنند.

محتوای همیشه سبز چیست؟ و مقایسه آن با محتوای فصلی
5 (100%) 1 vote
مطالب مرتبط
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *