نرخ تبدیل پیشنهاد رایگان
ویدئوی افزایش فروش و نرخ تبدیل در فروشگاههای اینترنتی

چرا کاربران از فروشگاه شما خرید نمی کنند؟ امروز مشکل اصلی فروشگاههای ایران کمبود فروش است. در این ویدئو راهکارهای عملی و جدیدترین تکنیکهای افزایش نرخ تبدیل فروش در فروشگاههای اینترنتی را آموزش میدهیم.

چگونه در وردپرس یک مطلب مناسب از نظر سئو بنویسیم؟

 • امید
 • ۱۳ تیر ۱۳۹۶
 • سئو محتوایی
 • ۵
 • 906

یکی از بهترین راه هایی که به وسیله ی آن می توانید پست های پربازدید سایتتان (چه جدید و چه قدیمی) را همچنان پربازدید نگاه دارید، این است که آنها را از نظر سئو برای موتورهای جستجو بهینه کنید. اما چطور باید یک مطلب مناسب از نظر سئو نوشت؟

در دراز مدت، تنها موتورهای جستجو می توانند به جذب بازدید برای پست های قدیمی سایت ها کمک کنند.

در این مطلب آموزش سئو نکاتی را مطرح می کنم که به وسیله ی آن می توانید پست هایی در سیستم مدیریت محتوای وردپرس بنویسید که از نظر سئو بهتر باشند و نتایج بهتری در جستجوها به دست آورند.

(پست ویژه: سرویس سئو وردپرس تخصصی – سئوی داخلی حرفه ای – افزایش سرعت سایت تا 5 برابر )

چگونه در وردپرس یک مطلب مناسب از نظر سئو بنویسیم؟

من روی نوشتن این متن وقت زیادی گذاشتم و همانطور که احتمالا می دانید ما نویسندگانی داریم که روزانه در حال کار کردن بر روی مطالب وب سایت هستند.

گاهی اوقات ممکن است کیفیت پست ها و مطالب کاهش پیدا کند که تا حدی طبیعی است و ممکن است بر اثر یک اشتباه علمی رخ دهد.

از نظر موتورهای جستجو هر یک پست از سایت شما شبیه به یک صفحه ی وب جداگانه است و شما می توانید هر صفحه را به طور جداگانه براساس کلمات کلیدی مورد نظرتان از نظر سئو بهینه سازی نمایید.

وقتی در حال نوشتن مطالبتان هستید، می بایست به چند نکته توجه کنید. ممکن است که وقتی در حال استخدام یک نویسنده ی جدید برای وب سایت خود هستید، یک سری نکات ثابت را در همان ابتدای کار به او گوشزد کنید؛ نکاتی که مثل یک چک لیست ثابت هستند و در تمام پست ها می بایست مورد توجه قرار گیرند. ما هم قرار است در این پست به موارد مربوط به چنین چک لیستی بپردازیم.

آموزش نوشتن یک مطلب سئو در وردپرس

۱- عنوان پست و عنوان متای پست

ابتدائا بایستی تفاوت بین عنوان پست و عنوان متا را متوجه شوید.

 • عنوان پست: عنوانی است که کاربران در سایت شما برای مطلب مشاهده می کنند.
 • عنوان متای پست: عنوانی است که موتورهای جستجو به کاربران در نتایج جستجو نمایش می دهند.

همانطور که احتمالا می دانید اگر عنوان متا برای پستتان انتخاب نکنید، گوگل عنوان پست را به نمایش می گذارد.

 • بسیار مهم است که شما از کلمات کلیدیتان در عنوان پست استفاده کنید.

همچنین در نظر داشته باشید که عنوان پست نباید بیش از ۶۶ کاراکتر باشد.

۲- توضیحات متای پست meta description

تقریبا تمام افزونه های سئو به شما اجازه می دهند توضیحات متای پست را خودتان تعیین کنید. توجه داشته باشید که توضیحات متا نقش تاثیرگذاری در رتبه بندی نتایج گوگل دارد.

 • شما می بایست طی ۱۵۶ کاراکتر توضیحات متایی تعیین کنید که ضمن دربرداشتن کلمات کلیدی مورد نظر شما، به اندازه ی کافی جمله محور باشد تا ضمن کمک به بهبود در نتایج جستجو، کاربران را نیز ترغیب به کلیک کردن روی لینک شما کند.

تغییر توضیحات متای پست در افزونه سئو

از آنجاییکه توضیحات متا از ارزش بالایی برخوردار است، توصیه می کنم در صورتیکه تابحال به تعیین توضیحات متای پست هایتان توجه نمی کردید، برگردید و پست هایی که تاکنون نوشته اید را نیز تصحیح و توضیحات متای آن را اضافه نمایید.

با نوشتن توضیحات متا می توانید اطمینان حاصل کنید که هر پست سایت شما ظرفیت سرازیر کردن حداکثر مقدار ممکن بازدید به سایت شما را داراست و درواقع یکی از فاکتورهای پست سئو وردپرس را انجام داده اید. همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، گوگل هر پست یا صفحه از سایت را به صورت یک صفحه ی جداگانه می بیند و این قابلیت بهینه سازی هر صفحه از سایت را برای یک کلمه کلیدی خاص به شما می دهد. توضیحات متا ظرفیتی بسیار مناسب برای گنجاندن کلمات کلیدی است.

۳- متن جایگزین تصاویر

تعیین متن جایگزین تصاویر برای بهبود سئو

گوگل نمی تواند محتوای تصاویر را تشخیص بدهد!

 • گوگل از طریق نوشته ها موضوع تصویر را حدس می زند.

برای اینکه از فهم گوگل از محتوای تصاویر وب سایتتان مطمئن شوید، می بایست از عنوان و متن جایگرین مناسب برای تصاویرتان استفاده نمایید. بسیاری از مدیران هنگام قرار دادن تصاویر در مطالب سایتشان، از اسامی چون “image001.jpg” استفاده می کنند که از نظر سئو اصلا خوب نیست. وقتی در حال تعیین نام تصویر هستید، سعی کنید از اسمی استفاده کنید که با محتوای تصویر همخوانی داشته باشد.

به طور مثال اگر تصویری از پیشخوان وردپرس می گذارید، استفاده از نام “پیشخوان” به تنهایی جالب نیست و بهتر است از اسم کامل “پیشخوان-وردپرس” استفاده نمایید.

در مورد سئوی تصاویر، استفاده از افزونه هایی که نام فایل را به عنوان متن جایگزین تصویر در متن مطالب جایگذاری می کنند می تواند مناسب باشد. به عنوان مثال افزونه ی “SEO Friendly Image” برای این کار مناسب است. در این صورت شما کافیست تنها نام متناسب با تصویر را برای فایل تعیین کنید. در هر حال اگر به هر دلیلی برای این کار از افزونه استفاده نکنید هم می توانید بعد از هر بار آپلود تصاویر، متن جایگرین را به صورت دستی وارد نمایید.

من نتیجه ی خوبی از استفاده از کلمات کلیدی در نام تصویر دیده ام. بنابراین توصیه می کنم شما هم از کلمات کلیدی مهم نیز در نام تصاویر استفاده کنید.

۴- پیوندهای داخلی و عنوان لینک

توصیه می کنم وقتی در حال نوشتن متن پست سئو وردپرس هستید، کلماتی از متن را به مطالب پیشین سایتتان لینک کنید. این موضوع باعث می شود کاربران سایت شما مدت زمان بیشتری را در سایت بمانند و با مراجعه به پست های قدیمی سایت، باعث می شوند موتورهای جستجو مجددا آن پست ها را ایندکس کنند.

لینک بیلدینگ داخلی موجب کاهش بانس ریت (bounce rate/نرخ پرش) می شود که یکی از فاکتورهای مهم سئو است. اینو توییت کن

وقتی از لینک های داخلی در سایت استفاده می کنید، می بایست عنوان لینک را نیز وارد نمایید. وقتی می خواهید به یک کلمه لینک بدهید، وردپرس علاوه بر آدرس، امکان تعیین عنوان پیوند را نیز برای شما فراهم می کند. بهتر است از کلمات کلیدی مرتبط با لینک در این بخش استفاده نمایید. برای این کار نیز می توانید از افزونه های موجود وردپرس از جمله SEO Smart Links استفاده کنید.

مشاهده سرویسهای خرید بک لینک با کیفیت رایاطرح

۵- کلمات مزاحم را از آدرس پست حذف کنید

بعضی کلمات اصطلاحا کلمات مزاحم (متوقف کننده/stop words) خوانده می شوند. خاصیت این کلمات این است که از نظر سئو برای استفاده در آدرس صفحات مضر هستند. پس توصیه می شود از آنها در تعیین آدرس پست ها اصلا استفاده نکنید که تنها نتیجه اش کاهش فضای محدودیت کاراکترهای آدرس و کاهش رتبه در نتایج گوگل است. پس چه کنیم؟ بهترین کار استفاده از کلمات کلیدی در انتخاب آدرس پست است.

برخی از کلماتی که مزاحم هستند و بهتر است از آنها در آدرس صفحات سایتتان استفاده نکنید، عبارتند از:

 • بهتر
 • اگر (و انواع حروف اضافه دیگر)
 • تنها/فقط
 • اعداد به حروف
 • و…

به عنوان مثال وقتی در حال نوشتن متنی با عنوان “۸ افزونه بهینه سازی تصاویر برای افزایش سرعت وردپرس” هستیم، آدرس صفحه ی پست به صورت پیش فرض (با فرض متناسب بودن تعداد کاراکترهای مجاز) به صورت “http://domain.ir/8-افزونه-بهینه-سازی-تصاویر-برای-افزایش-سرعت-وردپرس/” در می آید. در این مثال، کلمه ی “برای” کلمه ای اضافی و مضر محسوب می شود. برای تغییر آدرس پست کافیست روی آدرس کلیک کرده و آنرا به عبارتی که دارای کلمات کلیدی و عاری از کلمات مزاحم است تغییر دهید.

نکته مهم: هرگز آدرس پستی را پس از انتشار تغییر ندهید. اینو توییت کن
 • برای تغییر آدرس تا زمانیکه گوگل هنوز مطلب را ایندکس نکرده است فرصت دارید.

۶- استفاده از تگ های هدینگ

استفاده از تگ های هدینگ، و به طور خاص h1، h2 و h3 به متن کمک بسیاری می کند.

به طور پیش فرض، قالب هایی که از نظر سئو در وضعیت مناسبی قرار دارند، عنوان سایت را در تگ h1 قرار می دهند. پس ما باید در متن پست از تگ های h2 و h3 استفاده کنیم. توجه داشته باشید که این تگ ها هرچه از h1 به سمت h6 پیش می رویم، اهمیت و تاثیر کاهش یافته پیدا کرده و میزان مجاز برای استفاده از آن در یک صفحه وب افزایش پیدا می کند.

توجه به این تصویر به درک بهتر این موضوع کمک می کند:

نحوه استفاده صحیح از تگ های هدینگ در سئو

استفاده از این تگ ها در متن توصیه می شود. به خصوص در مورد متن های طولانی، استفاده به عنوان میان تیتر ضمن کمک به خواننده برای خسته نشدن از مطالعه ی متن، باعث بهبود سئوی پست نیز می شود. با گنجاندن کلمات کلیدی در این تگ ها، می توان سئوی متن را در آن عبارات به خوبی بهبود بخشید.

چک لیست نهایی

به عنوان چک نهایی محتوای پست، می توانید از این چک لیست استفاده کنید. تمام نکات ذکر شده در این متن را به اختصار در ادامه پیدا می کنید.

۱- گنجاندن کلمات کلیدی در عنوان پست برای خوانندگان و در عنوان متای پست برای موتور های جستجو

۲- نوشتن محتوای مناسب همراه با کلمات کلیدی در بخش توضیحات متا

۳- استفاده از کلمات کلیدی در انتخاب متن جایگرین برای تصاویر

۴- استفاده از لینک های داخلی با استفاده از عنوان مناسب برای پیوند

۵- انتخاب مناسب آدرس پست و حذف کلمات مزاحم از آن

۶- استفاده مناسب از تگ های هدینگ و گنجاندن کلمات کلیدی در آنها

مسلما نکات مهم در نوشتن متن پست برای بهبود سئو سایت ، به همین ها ختم نمی شود. اما چه نکات دیگری را سراغ دارید که می تواند به بهبود سئوی پست ها کمک کند؟ خوشحال می شویم نظرتان را در بخش نظرات این مطلب بیان کنید.

چگونه در وردپرس یک مطلب مناسب از نظر سئو بنویسیم؟
3.9 (78.33%) 12 votes
مطالب مرتبط
دیدگاه های مطلب
۵ دیدگاه برای این نوشته
 • ahmadamiri681 گفت:

  سلام و خسته نباشید …
  من از افزونه yoast seo استفاده میکنم … خواستم بدونم آیا سبز شدن چراغ این افزونه مهمه و تاثیری درسئو سایت داره …
  بعد اینکه نیاز هست لینک های قدیمی که چراغ این افزونه سبز نیس ویرایش کرد وتا سبز بشن
  با تشکر …

 • مصطفی عالمی گفت:

  با سلام و عرض ادب؛

  – بله مسلما اگر چراغی که افزونه به شما نشون میده سبز رنگ باشه، یعنی شما حداقل بخشی از شاخص های سئوی داخلی رو رعایت کردید. پس مهمه.
  – اگر این کار صورت بگیره بهتر هست. ممکنه دلیل این مسئله کامل نکردن تمام فیلدهای افزونه باشه و یا عدم رعایت شاخص های سئو در متن مطلب که در هر دو حالت پیشنهاد میشه مطالب قدیمی که چراغشون سبز نیست رو دوباره ویرایش کنید.

  موفق باشید

 • ahmadamiri681 گفت:

  مرسی بابت توضیحاتتون

  بعد ی سئوال ؟ ویرایش کردن پست مشکلی ایجاد نمیکنه ؟
  منظورم ویرایش لینک نیس ویرایش عنوان سئو توضیحات متا کلمه کلیدی متا منظورم

 • مصطفی عالمی گفت:

  خواهش می کنم.

  خیر. همونطور که مستحضرید ویرایش کردن لینک کار اشتباهیه و در نتایج گوگل، اثرات خیلی شدیدی میذاره.
  اما ویرایش محتوای متن ها، همچنین ویرایش فیلدهای افزونه سئو نه تنها اشکالی نداره که کار خوبی هم هست و می تونه موجب بشه موتورهای جستجو دوباره اون مطالب و صفحات رو مورد بررسی قرار بدن.

  موفق باشید

 • خسته نباشید ممنون به خاطر این وبسایت فوق العاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *