نرخ تبدیل پیشنهاد رایگان
ویدئوی افزایش فروش و نرخ تبدیل در فروشگاههای اینترنتی

چرا کاربران از فروشگاه شما خرید نمی کنند؟ امروز مشکل اصلی فروشگاههای ایران کمبود فروش است. در این ویدئو راهکارهای عملی و جدیدترین تکنیکهای افزایش نرخ تبدیل فروش در فروشگاههای اینترنتی را آموزش میدهیم.

الگوریتم رنک براین گوگل RankBrain سومین فاکتور بزرگ سئو و رتبه بندی

  • امید
  • ۲۴ آبان ۱۳۹۶
  • سئو تکنیکال
  • ۰
  • 351

سال پیش گوگل اعلام کرد که رنک براین (RankBrain) سومین فاکتور مهم رتبه بندی و سئو سایت است!

و چند ماه پس از توسعه این الگوریتم عملا رنک براین بعنوان سومین عامل تاثیر گذار و سیگنال کمک کننده به موتور جستجوی گوگل تبدیل شد، بطوریکه نتایج آن کاملا مشهود بود.

و از آنجاییکه گوگل الگوریتمهای خود را توسعه میدهد پیش بینی میشود در سال ۲۰۱۸ اهمیت الگوریتم رنک برین بیشتر نیز بشود.

google rankbrain main - الگوریتم رنک براین گوگل RankBrain سومین فاکتور بزرگ سئو و رتبه بندی

اما سوال اینجاست:

الگوریتم رنک براین RankBrain دقیقا چیست؟ و چگونه میتوان سایت را برای این الگوریتم بهینه کرد؟

الگوریتم رنک براین گوگل – یک توضیح ساده:

رنک براین یک سیستم یادگیری ماشین است که در مرتب سازی نتایج جستجو به گوگل کمک میکند. شاید این جمله پیچیده به نظر برسد، ولی اینطور نیست.

رنک برین در واقع این موضوع که چگونه کاربران با نتایج جستجو تعامل میکنند را اندازه گیری میکند و نتیجه این اندازه گیری را در مرتب سازی نتایج بکار می برد.

بعنوان مثال فرض کنید شما عبارت “آموزش پخت کیک” را در گوگل جستجو میکنید.

google rankbrain 1 - الگوریتم رنک براین گوگل RankBrain سومین فاکتور بزرگ سئو و رتبه بندی

و مثلا نتیجه پوزیشن ۴ بسیار جالب و وسوسه کننده به نظر میرسد پس سریع روی آن کلیک میکنید (محتوای سایتهای تصویر فوق بررسی نشده و فقط بخاطر جنبه آموزشی استفاده کرده ایم). و وقتی وارد آن میشوید میبینید این صفحه بهترین اطلاعات و مقاله ممکن درباره تهیه کیک را ارائه کرده است، پس کلمه به کلمه آن را میخوانید و در آن صفحه وقت میگذرانید.

در این حالت رنک براین این واکنش شما را نسبت به این صفحه ثبت میکند و وقتی این عمل به تعداد مناسبی برای نتیجه پوزیشن ۴ بیفتد، الگوریتم رنک براین شروع به بهبود پوزیشن ۴ کرده و آن را به نتایج بالاتر می رساند.

از طرف دیگر فرض کنیم شما همان جستجو را انجام داده اید و این بار بدون توجه به نتایج بعدی روی نتیجه اول کلیک کرده اید. اما وقتی وارد صفحه شدید متوجه میشوید محتوای صفحه بسیار بد است، پس شما پس از چند ثانیه صفحه را ترک میکنید و روی پوزیشن ۴ کلیک میکنید تا یک مقاله خوب درباره پخت کیک بیابید.

رنک براین این عمل شما را نیز ثبت میکند و اگر این عمل به تعداد کافی اتفاق بیفتد گوگل سایت مورد نظر را از نتیجه اول پایینتر می آورد.

همانطور که دیدید رنک براین بر روی ۲ چیز تمرکز کرده است:

۱ – چه مدت زمانی افراد در صفحه سایت شما وقت می گذرانند (زمان ماندگاری Dwell Time)

۲- میزان نرخ کلیک یعنی درصد افرادی که بر روی نتیجه سایت شما کلیک میکنند. (CTR: Click Through Rate)

در ادامه هر کدام از این موارد را کمی موشکفانه تر بررسی میکنم:

رنک برین و زمان ماندگاری Dwell Time

Dwell Time: مدت زمانی که جستجوگران گوگل در صفحه سایت شما می مانند و وقت میگذرانند.

همانطور که معلوم شد رنک براین RankBrain اهمیت بسیار زیادی برای زمان ماندگاری قائل است.

در واقع رئیس بخش مرکزی گوگل در کانادا اخیرا تایید کرد که گوگل از Dwell Time بعنوان یک سیگنال رتبه دهی استفاده میکند.

یک مطالعه و تحقیق اخیر که توسط SearchMetrics صورت گرفته است این موضوع را به اثبات رسانده است. آنها به نتیجه جالبی دست یافته اند. میزان زمان ماندگاری در ۱۰ نتیجه اول گوگل بطور متوسط ۳ دقیقه و ۱۰ ثانیه است.

dwell time - الگوریتم رنک براین گوگل RankBrain سومین فاکتور بزرگ سئو و رتبه بندی

اگر شما گوگل آنالیتیک خود را چک کنید متوجه میشوید که صفحاتی که دارای زمان ماندگاری بیش از ۳ دقیقه هستند اغلب دارای رتبه بهتری نیز هستند و این اتفاقی نیست. در واقع رنک براین رتبه این صفحات را دقیقا به همین دلیل بالا برده است.

در واقع اندیشه پشت این ایده که کاملا هم منطقی بنظر میرسد این است: اگر شما زمان زیادی را در یک صفحه میگذرانید پس به احتمال زیاد شما به آن محتوا علاقمند شده اید و آن صفحه محتوای خوبی را ارائه میکند. و اگر تعداد مناسبی از جستجوگران گوگل در باره آن صفحه مانند شما فکر کنند، گوگل آن صفحه را به رتبه های بالاتر میرساند تا دستیابی به آن راحت تر شود. (فراموش نکنیم که هدف اصلی گوگل ارائه بهترین نتیجه ممکن برای جستجوگرانش است)

رنک براین و نرخ تبدیل کلیک Click Through Rate: CTR

Paul Haahr یکی از مهندسان گوگل است که در یک کنفرانس اسلاید زیر را منشتر کرد که باعث آشفتگی در دنیای جستجو شد:

paul haahr - الگوریتم رنک براین گوگل RankBrain سومین فاکتور بزرگ سئو و رتبه بندی

این اسلاید در واقع می گوید:

“رنک براین RankBrain گاهی اوقات به صفحات، بیشتر از آنجا که باید باشند رتبه میدهد! و اگر صفحه مورد نظر در رتبه جدید به میزان بالایی کلیک دریافت کند از این سیگنال استفاده کرده و به این نتیجه میرسد که این صفحه باید بصورت دائمی در نتایج بالا باشد”

پی نوشت نویسنده: برخی از دوستان مکررا از من سوال میکنند که مثلا سایت ما یک هفته در نتایج بسیار خوبی بود ولی یک دفعه بدون دلیل افت رتبه پیدا کرد!

پاسخ: آیا به تعداد کافی کلیک دریافت کرده اید و CTR بالایی داشتید؟ شاید موضوع بالا جواب سوال شما باشد.

در واقع این موضوع نباید زیاد هم سورپرایز کننده باشد، و اگر کسی بر روی نتیجه شما کلیک نکند چرا گوگل باید شما را در صفحه اول نمایش دهد؟

و یا در نقطه مقابل آن اگر سایت شما در جایگاه ۹ باشد و به تعداد بیش از حد استاندارد کلیک دریافت نماید، چرا گوگل باید سایت شما را در انتهای نتایج نمایش دهد و به نتایج بالا نیاورد؟

این مطلب را نیز بخوانید:  چرا رتبه سایت شما در گوگل افت کرده است؟ ( و ۷ روش برای بهبود رتبه سایت)

 

هرچند این مقاله یک مقاله آموزش سئو نیست ولی اطلاع و آگاهی از جدیدترین الگوریتمهای گوگل خود کمتر از آموزش تکنیک ها نیست. امیدوارم این مقاله توانسته باشد شما را به درک صحیحی از این الگوریتم دوست داشتنی برساند. اگر شما هم راهکارهایی دارید که باعث افزایش بیشتر زمان ماندگاری و CTR میشود از طریق کامنت با ما هم در میان بگذارید.

الگوریتم رنک براین گوگل RankBrain سومین فاکتور بزرگ سئو و رتبه بندی
5 (100%) 2 votes
مطالب مرتبط
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *